Zapowiedź Oskar Kolberg’s Folk Lore Festival

Szanowni Państwo,
Chcielibyśmy zwrócić Państwa uwagę na jedno z najciekawszych wydarzeń kulturalno-muzycznych 2014 roku. Z końcem trzeciego kwartału odbędzie się w Warszawie Oskar Kolberg’s Folk Lore Festival. Będzie to jedyny międzynarodowy festiwal muzyczny w ramach obchodów roku pamięci polskiego etnografa, folklorysty oraz kompozytora – Henryka Oskara Kolberga, który jako pierwszy zebrał i usystematyzował kulturę ludową ze wszystkich regionów Polski.

Celem Festiwalu będzie upowszechnienie wiedzy na temat życia i pracy Kolberga, ale ponadto ukazanie inspiracji dziełami XIX-wiecznych etnografów i ludoznawców we współczesnej kulturze. Wiele nowych nurtów artystycznych, muzycznych i plastycznych ma swoje korzenie w kulturze tradycyjnej lub do niej stara się nawiązywać. Dotyczy to zwłaszcza zdobywającej coraz większą popularność muzyki folkowej.

Festiwal będzie unikalny właśnie ze względu na zaangażowanie szerokich środowisk osób zainspirowanych kulturą tradycyjną polską i europejską. Są to zarówno fani muzyki folkowej, tańców ludowych i tak zwanych bal folków, grupy rekonstrukcyjne, amatorzy gier fabularnych i fantastyki, miłośnicy folkloru, sztuki opowiadania, dawnych legend, baśni i podań ludowych, ludzie gór, twórcy i słuchacze poezji śpiewanej – słowem wszyscy, którzy z sentymentem patrzą na świat XIX-wiecznej prowincji polskiej i europejskiej.

W ramach festiwalu nie zamierzamy ani odtwarzać tego świata, ani sztywno trzymać się jego ram, gdyż inspiracje z niego płynące dawno już poszły dalej. Pragniemy jednak przypominać o tym, że źródła tych bogatych inspiracji tkwią w pracach Oskara Kolberga i podobnych mu, zapalonych podróżników i etnografów, pracujących w XIX wieku. Goście festiwalu będą mieli zatem okazję przenieść się do świata legend i bajań ludowych, zatańczyć z południcą na trawie, ścigać się ze strzygami, posłuchać dziadowskiej pieśni do akompaniamentu liry korbowej, nauczyć się tradycyjnych tańców (cykl warsztatów tanecznych organizujemy już na wiosnę), zagrać w grę fabularną nawiązującą do opowieści ludowych spisanych przez Kolberga… Przede wszystkim zaś będą mogli bawić się do muzyki najlepszych zespołów folkowych oraz tych grających muzykę tradycyjną polską i europejską.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oceniło bardzo wysoko nasze możliwości i zaangażowanie przyznając grant w ramach programu „Kolberg 2014”. Nie chcąc zawieść tego pokładanego w nas zaufania, zamierzamy dołożyć wszelkich starań, żeby Oskar Kolberg’s Folk Lore Festival stał się jednym z najważniejszych wydarzeń muzycznych w 2014 roku i przyczynił się do zintegrowania i poszerzenia środowisk ludzi zainspirowanych Kolbergiem i kulturą tradycyjną.