Grali u nas » Laboratorium Pieśni (Polska)

image-1

Laboratorium Pieśni to grupa śpiewająca tradycyjnie, w wielogłosie pieśni: ukraińskie, bałkańskie, polskie, białoruskie, a także gruzińskie, skandynawskie i wiele innych. Pieśni świata wykonują zarówno a capella, jak i przy akompaniamencie bębnów szamańskich i innych etnicznych instrumentów (m.in. shruti box, dzwonków, przeszkadzajek, fletu, kalimby, mis, gongu), wnosząc w pieśni tradycyjne nową przestrzeń improwizacji głosowych, inspirowanych dźwiękami natury, często intuicyjnych, dzikich, kobiecych. W ramach Warsaw Folklor Festival zespół zagra koncert promujący ich debiutancką płytę Rosna.

Materiał pieśniarski przechodzi swoistą drogę ze źródła: pieśni są zazwyczaj przywożone z różnych regionów Polski, Europy i świata przez członków zespołu, następnie zostają opracowywane w procesie warsztatowym i na próbach by w końcu ukazać się w nowej odsłonie – tradycyjnej lub wzbogaconej, zaaranżowanej. Laboratorium Pieśni poza koncertowaniem i udziałem w festiwalach realizuje badania terenowe w poszukiwaniu nowej – starej muzyki: wyprawa do Albanii – pieśni polifoniczne (2012), badania na Kaszubach – pieśni pogrzebowe (2013/2014), badania na Śląsku – praktyki kolędnicze (2013). Grupa także tworzy spektakle, w których tradycyjne pieśni opowiadają o odchodzących obrzędach, m.in. „Pory Roku” (2012), „Puste Noce – Pieśni, które już się kończą (2014).

Głosy zespołu: Alina Jurczyszyn, Kamila Bigus, Lila Schally – Kacprzak, Iwona Majszyk, Magda Jurczyszyn, Klaudia Lewandowska, Alina Klebba, Karolina Stawiszyńska.