Prywatne: Miejsce Festiwalu – zaślepka » Bourrée na trzy

Prowadzący: Marta Tomczak i Krzystof Rogulski

Bourrée na trzy (od podstaw)

Bourrée to określenia dla niezwykle różnorodnej grupy tańców tradycyjnych, charakterystycznych dla regionów centralnej Francji. Układy mogą być proste, tańczone przez dwie osoby, lub bardziej złożone – angażujące większą grupę tancerzy oraz wykorzystujące dodatkowe figury.

Na warsztatach zajmiemy się formą bourrée na trzy pochodzącą z Owernii i chyba najbardziej rozpoznawalną na bal folkach. To taniec w znacznej mierze oparty na improwizacji i grze pomiędzy partnerami. Nie ma jednego prowadzącego, cały taniec jest wymianą propozycji i odpowiedzi, nie ma też sztywno ustalonej struktury. Choć całość może sprawiać wrażenie lekkiego chaosu, na parkiecie nikt się nie zderza, bo oprócz tego, że mamy swojego partnera w tańcu, tańczymy wszyscy razem i zwracamy uwagę na wszystkich dookoła.

Podczas warsztatów interesować nas będzie forma tańczona w dwójkach, z wykorzystaniem charakterystycznego ruchu rąk oraz częstym wirowaniem. Skupimy się na opanowaniu sposobu przemieszczania się oraz na narzędziach pozwalających na komunikację z partnerem – bez słów!

W miarę możliwości dodamy kilka ciekawych ozdobników. Nauka prowadzona będzie od podstaw, pomocne będą dobrze rozwinięta koordynacja własnego ciała i poczucie rytmu.