Fundacja Ochrony Krajobrazu i Promocji Regionów „NUMINOSUM” powstała w 2011 r. z inicjatywy historyka i etnologa dr Wojciecha Bedyńskiego oraz muzykologa i folklorysty Remigiusza Mazura. Podstawowym celem statutowym Fundacji jest promocja kultury polskiej w jej zróżnicowaniu regionalnym oraz podkreślanie jej związków z krajobrazem, będącym niejako namacalnym archiwum miejscowych tradycji. Do tej pory Fundacja realizowała następujące projekty:
- Oskar Kolberg’s Folk Lore Festival (I edycja, 2014).. Odbyła się w terminie 26-28 września 2014 w wielu miejscach w Warszawie: Klub „Stodoła”, Państwowe Muzeum Etnograficzne, Centrum na Pięknej, Teatr Scena Prezentacje, skansen Warownia Jomsborg. Impreza przyciągnęła niemal 2.500 osób, które uczestniczyły w sumie w 11 koncertach i ponad 20 warsztatach.
- Akademia Muzyków Wędrownych w Narolu. Projekt realizowany w dwóch kolejnych edycjach w 2012 i w 2013 r. Druga edycja, współfinansowana z grantu Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego oraz MKiDN, odbyła się w dniach 25-30 sierpnia i towarzyszyła Festiwalowi NarolArte realizowanemu przez Fundację Pro Academia Narolense.
- Projekt Visegrad Landscape Map (obecnie: Open Landscape Map). Projekt realizowany w latach 2011-2013, we współpracy ze Stowarzyszeniem „Dom Tańca” oraz trzema zagranicznymi ośrodkami uniwersyteckimi, finansowany z grantu strategicznego Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego.
Więcej: http://www.openlandscapemap.org. - Dawna stacja kolejowa w Sanoku. Fundacja, w porozumieniu z Miastem Sanok, podjęła się zorganizowania programu kulturalnego w budynku starego dworca kolejowego. Będzie się tam docelowo mieściła galeria sztuki regionalnej.
- Bal Folk w Karnawale: Tańce francuskie z Aurelien’em Claranbaux. Impreza pod patronatem Ambasadora Francji w Polsce oraz Zarządu i Rady Dzielnicy Wola m. st. Warszawy, będąca połączeniem pokazu tańca, warsztatów tanecznych, koncertu oraz tradycyjnej potańcówki, która odbyła się na terenie dawnej Fabryki Norblina w dniu 25 stycznia 2014 r.Strona fundacji (w budowie)