Warsztaty » Kujawiaki

Kujawiak w swojej niestylizowanej postaci – do niedawna zapomniany – jest w swojej istocie garniturem tańców, składającym się z wolnego chodzonego okraszonego figurami, kujawiaka właściwego oraz szybkiego oberka. Kujawiak właściwy opiera się na charakterystycznym pulsie, który w wykonaniu tancerzy dostosowany jest do rozciągłego rubato wygrywanego przez muzykantów. Kujawiak, choć wolniejszy od oberka, potrafi być znacznie szybszy niż jego sceniczne formy czy kujawiak narodowy, melodie bywają i smutne, i wesołe.

Celem warsztatów jest nauka techniki opartego na pulsie wirowania w parze w tańcu o tempie spokojnym. W programie znajdą się ćwiczenia z prowadzenia i podążania w parze, poznawanie i odwzorowanie rytmu z uwzględnieniem rubato, opanowywanie skutecznego i komfortowego wirowania. Forma kujawiaka prezentowanego na warsztatach jest rekonstrukcją na podstawie badań własnych. Prezentowana była już wielokrotnie, m.in. edycjach Festiwalu Wszystkie Mazurki Świata oraz na lekcjach internetowego kanału wideo Taniec Tradycyjny PL.

Prowadzenie: Dominik Wóltański i Małgorzata Baran – tancerze grupy n obrotów (Toruń) z wieloletnią praktyką instruktorską, specjalizujący się w tańcach polskich, szwedzkich i francuskich, grają muzycy z agregandado.

foto: araukaria