Warsztaty » Mazurka 1-2-3

Poziom warsztatów jest open, co znaczy, że znajdą tu coś dla siebie i ci, którzy nigdy się nie spotkali z mazurką, jak i ci którzy już wcześniej ją tańczyli.

Plan jest taki: podstawy na początek, a następnie kolejne elementy, które można wykorzystać w tańcu. Będziemy też często w ramach ćwiczeń zmieniać się w parach.

Mazurka ma swoje korzenie w polskim mazurku tańczonym w drobnoszlacheckich dworkach. Do Francji przybyła wraz z polskimi żołnierzami służącymi w armii napoleońskiej i wraz z Wielką Emigracją w XIX wieku. Najszerzej zagościła w rejonie Gaskonii, choć można ją było spotkać również w wielu innych częściach Francji. Na początku XX wieku była raczej tańcem drobnomieszczańskim i kojarzona była z balami burżuazji i inteligencji. W latach 70-tych XX wieku została ponownie odnaleziona i rozpropagowana dzięki ogólnoeuropejskiemu ruchowi odrodzenia folkowego, a w XXI wiek weszła, jako eklektyczny styl czerpiący z wielu innych gatunków tańca. Straciła w dużym stopniu swój ludowy charakter, muzyka stała się dużo bardziej wyrafinowana, a taniec improwizowany i nastawiony na oddanie „muzykalności” tancerzy, czyli umiejętności oddania dynamiki i melodii w muzyce za pomocą tańca. To dialog ciał i zmysłowa gra między partnerami.

 

Prowadzący:

Rafał Kwietniewski i Dominika Pacholska