Warsztaty » Bretoński trans i puls

Tańce bretońskie… Zaproszenie do wirującego, transowego kręgu, który porywa wszystkich spragnionych kontaktu z drugim człowiekiem. Kręgu, w którym nikt nie pozostaje anonimowy, a powtarzalny rytm kroków i ruchów połączonych rąk daje poczucie wspólnoty i naturalnej więzi, której tak brak w dzisiejszym pędzącym świecie…

Bretania (celtycki region na zachodzie Francji) zachował po dziś dzień tradycję wspólnego tańczenia tańców, których pochodzenie sięga kilka wieków wstecz. Święto, na którym spotykają się tydzień w tydzień w dziesiątkach miejsc tysiące Bretończyków to Fest Noz, Święto Nocy, czas wybijanych obcasami plinn’ów, gawotów, czy hanter dro…

Warsztaty, które proponujemy pozwalają zapoznać się z podstawowymi tańcami Dolnej i Górnej Bretanii, nauczyć się koordynacji ruchowej i trudnej sztuki współtworzenia jednolitego kręgu tańca, a przed wszystkim stawiają za cel wytworzyć w uczestnikach poczucie wzajemnej więzi, dać radość z bezinteresownego spędzania czasu z innymi ludźmi.

Temat warsztatu: tańce w kręgu z Dolnej i Górnej Bretanii, m.in.

  • tańce bazowe w kole (hanter dro i an dro) potraktowane jako punkt wyjścia do nauki odmian i wariantów lokalnych (
  • odmiany laridee 8 temps / ridee 6 temps
  • koła  (np. Rond de Molene, Rond et Bal Paludier, Gymnaska)
  • tańce zabawowe (hanter dro jeu, danse des baguettes, etc)

O prowadzącym: Tomasz Kowalczyk – Romanista, prowadzi Agencję Artystyczną promującą kulturę celtyckiej Bretanii francuskiej w Polsce. Od 1997r. prowadzi w Polsce warsztaty tańców bretońskich. Umiejętności zdobywał bezpośrednio w Bretanii podczas warsztatów tematycznych (Centre Amzer Nevez – Ploemeur), nauki w kręgach tanecznych w Pluneret i Lorient, u nauczycieli tańca (m.in. Jean Baron, Solenn Boennec), oraz na licznych fest-noz.

W Polsce związany od początku z Domem Bretanii w Poznaniu, w którym prowadził w latach 1998-2012 cykliczne warsztaty taneczne dla początkujących i zaawansowanych.

Prowadził liczne warsztaty na licznych festiwalach, fest-nozach oraz w ośrodkach kultury.

Od 2006 do 2008 roku współtworzył grupę tańca bretońskiego –   Koło Celtyckie „Bugel Kuit” działające przy Domu Bretanii w Poznaniu.