Warsztaty » TARANTELLA: tańce południa Włoch – pizzica, tammuriata

Prowadzący: Chiara Scarfato

Pizzica i Tammuriata to dwa najbardziej popularne tańce włoskie w stylu „Tarantella”.

Narodziły się na południu Italii. Pizzica w regionie Salento, na południowym krańcu Apulii, a tammuriata w regionie położonym wokół wulkanu Wezuwiusz, w pobliżu Neapolu.

Dwa ogniste tańce o różnej dynamice, którą wyznacza rytm włoskiego bębna tamburello. Pizzica: skoczna, dynamiczna, zalotna.

Tammuriata: uziemiona, wolniejsza, zamaszysta. Obydwa tańce zakładają interakcje w parze, lecz bez dotyku. To przestrzeń do tanecznej konfrontacji: zabawy, zalotów, walki, radosnej celebracji. Intencja może się zmieniać. Wybór należy do Ciebie.

Południowy charakter tańców pozwala na wytupanie radości, gniewu, balastu. By ostatecznie poczuć lekkość, moc i swobodę.

Warsztat poprowadzi Chiara Scarfato, Włoszka od lat mieszkająca w Krakowie. Dzieli się swoją pasją do włoskiej tradycji, zaraża pozytywną i szaloną południową energią.

Swoją przygodę z tańcem tradycyjnym zaczęła w 2008 roku, kiedy pierwszy raz zetknęła się z tańcem Pizzica na samym Południu swojego kraju. Od tego momentu zaczęła badać różnorodne aspekty tradycyjnej muzyki i tańca regionów Apulii, Kalabrii, Kampanii, Sycylii i Marchii. Wiedzę zdobywała podczas rozmaitych festiwali i spotkań z muzykami, tancerzami. Obecnie włoską kulturą dzieli się podczas warsztatów tanecznych.