Prywatny: _Złomowisko » ABC tańców polskich

Tańce wirowe – ABC polskich tańców tradycyjnych o rytmach mazurkowych (dla początkujących i średniozaawansowanych)

Warsztaty taneczne poprowadzą nieocenieni Piotr i Bogusia Zgorzelscy. 

Powszechne niegdyś znane w Polsce, dziś na nowo odżywają wyciągnięte z zakurzonej półki lub czyjejś pamięci. Pojawiają się zwłaszcza na potańcówkach, których coraz więcej w dużych miastach i na wsi. Jednak powrót do nich nie jest najprostszy. Oprócz zaniku znajomości podstawowych kroków zmieniły się także, nawyki ciała w tańcu, ekspresja tańczących i zubożały relacje pomiędzy nimi. Poznanie kroków oraz prostych zasad obowiązujących w tych tańcach, pozwalają tancerzowi na spontaniczność i improwizację, a wszystko to przy zachowaniu charakterystycznych cech stylu i dawnych manier wykonawczych. To co chcemy wam zaproponować moglibyśmy nazwać popularnym tańcem tradycyjnym, który wykonywany był dawniej przez dużą część społeczeństwa zarówno na wsi jak i w mieście. Daleko mu do opracowanych form scenicznych. To taniec, w którym tkwi energia, radość, spontaniczność i żywiołowość, która często idzie w kierunku transowości, zwłaszcza wtedy, gdy jeden taniec trwa kilkanaście minut i więcej.

Zatem celem naszego spotkania będzie nauka i opanowanie w stopniu podstawowym tańców o rytmach mazurkowych oraz elementów z nimi związanych takich jak: tańczenie w parze, tańczenie po kole, wirowanie w parze w układzie otwartym i zamkniętym, improwizowanie oraz używanie różnego rodzaju ozdobników. Mają one wyrobić w uczestnikach poczucie rytmu, sprawność słuchania i poruszania się przy muzyce, uzyskania płynności i lekkości tańczenia, współuczestnictwa z innymi w zabawie tanecznej, a także koordynacji przestrzennej tak ważnej zwłaszcza podczas szybkiego wirowania.

Na warsztaty trzeba wziąć wygodne obuwie na płaskiej podeszwie z tzw. lekkim poślizgiem, odradzamy sandały, trampki i adidasy.